czwartek, 14 stycznia 2010

Polish Jazz vol. 59: Extra Ball - Go Ahead

Polish Jazz vol. 59
Extra Ball
Go Ahead

Polskie Nagrania SX 1795 (1979)

Jarek Smietana - leader, electric and acoustic guitars
Adam Kawonczyk - trumpet, flugelhorn
Wojciech Groborz - Fender piano, piano, trombone
Antoni Debski - electric bass
Marian Bronikowski - drums, percussion
Janusz Muniak (guest) - tenor and soprano saxophones, flute

1. Krakowski Festiwal Jazzowy (Jaroslaw Smietana)
2. Gwiazdka Dla Ewy(Adam Kawonczyk)
3. Taniec Na Linie (Jaroslaw Smietana)
4. Naima (John Coltrane)
5. Go Ahead (Jaroslaw Smietana)
6. Kocham Cie Anno (Jaroslaw Smietana)
7. Sprawy Biezace (Adam Kawonczyk)
8. Airport (Jaroslaw Smietana)
9. Sepia (Adam Kawonczyk)

Cytat z okładki:

To już druga długogrająca płyta krakowskiej grupy „Extra Ba;;” wydana w serii Polish Jazz. Spodziewać się więc należy, że nazwa zespołu dobrze jest znana miłośnikom muzyki jazzowej. Dowodzi tego zresztą nie tylko sukces dotychczasowych nagrań (podkreślić wypada, że Lp „Birthday” rozszedł się w rekordowym, jak na polskie warunki, nakładzie), lecz także ogromne zainteresowanie towarzyszące koncertom „Extra Ballu” zarówno w Polsce, jak i wielu krajach świata.
„Extra Ball” istnieje od roku 1874. Założył go i prowadzi ciągle czołowy polski gitarzysta jazzowy Jarosław Śmietana. Jego to koncepcje artystyczne i energia ożywiają grupę, w której skupiają się przedstawiciele pokolenia lat siedemdziesiątych, dominującego obecnie na polskiej scenie jazzowej
Dotychczasowy dorobek płytowy „Extra Ballu” świadczy o typowych dla ostatnich lat fascynacjach i o jazzowym dojrzewaniu. Pierwszy Lp – Birthday stanowił jeszcze sumę młodzieńczego dorobku, był elektyczny – choć już naznaczony piętnem artystycznych osobowości jego twórców. Dwie płyty wydane prze POLJAZZ dowiodły, że muzyczne zainteresowania Śmietany i jego współpracowników przesuwają się w stronę głównego, postcoltrane’owskiego nurtu jazzu. Rezygnacja z efektownych rytmów jazz-rocka szła w parze ze smakowanie brzmienia instrumentów, ze zwiększeniem swobody improwizatorskiej – jednym słowem z tym wszystkim, co wyznacza muzyczny kręgosłup współczesnego jazzu.
Płyta, którą rekomenduję obecnie melomanom – przedstawia „Extra Ball” po pięciu latach artystycznej drogi. Spotkali się na niej pod kierownictwem artystycznym Śmietany – pełen wyobraźni kompozytor a jednocześnie dyskretny, oszczędny w stosowaniu wirtuozowskich sposobów trębacz Adam Kawończyk; precyzyjny i muzykalny perkusista Marian Bronikowski; skupiony, oszczędnie i ze smakiem podsuwający towarzyszom ciekawe rozwiązania harmoniczne pianista Wojciech Graborz; napędzający sekcję rytmiczną – ale i towarzyszący czujnie melodykom basista Antoni Dębski. Na płycie zarejestrowany został także dźwięk saksofonów największego bodaj w chwili obecnej polskiego jazzmana – Janusza Muniaka, który w roku 1979 często współpracował z „Extra Ballem”. Podkreślam w tmy wypadku szczególnie fakt całkowitego niemal stopnienia się gościnnie występującego solisty z grupą .
Większość utworów nagranych na tej płycie – to kompozycje J. Śmietany i A. Kawończya. Poczynając od „Krakowskiego Festiwalu Jazzowego” przez „ostry” tytułowy „Go Ahead”, zrelaksowany i śpiewany temat „Kocham Cię Anno”, aż do bogatej w gęsty, zrytmizowany podkład kompozycji „Airport” – repertuar „Extra Ballu” dowodzi zarówno inwencji autorskiej, jak i szlachetnego instynktu muzykowania zespołowego. Nawet solowe miniatury Śmietany i Kawończyka nie zmieniają ogólnego wrażenia, iż słuchamy grupy równouprawnionych i równorzędnych, świetnie się rozumiejących i czujących wspólnie muzyków. A to właśnie cechy prawdziwego jazzu.

Recorded in Warsaw, May 1979
Recording director: Witold Trenkler, Halina Jastrzebska-Marciszewska

DOWNLOAD LINK


1 komentarz:

  1. a że zapytam wprost to gdzie jest download link do Trzaskowskiego?
    pozdro

    OdpowiedzUsuń