niedziela, 30 września 2012

Tomasz Stańko - Desperado - Autobiografia - rozmawia Rafał Księżyk


Tomasz Stańko (ur. 1942) – trębacz i kompozytor, powszechnie uważany za jednego z najlepszych trębaczy jazzowych na świecie. Koncerty jego zespołów wypełniają sale we wszystkich zakątkach globu, a jego płyty wydaje monachijska ECM – najważniejsza wytwórnia w Europie i jedna z najlepszych na świecie. 

Rafał Księżyk (ur. 1970) – dziennikarz i krytyk muzyczny. Od początku lat 90. współtworzył oblicze rodzącej się wówczas nowej prasy muzycznej i popkulturowej. Jako redaktor pracował m. in. w magazynach „Brum”, „Plastik”, „Antena Krzyku”, a jego teksty o muzyce ukazywały się we wszystkich liczących się czasopismach specjalistycznych oraz m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Newsweeku” i „Przekroju". Aktualnie pracuje jako zastępca redaktora naczelnego „Playboya”, a jako krytyk muzyczny współpracuje z „Machiną” i kanałem TVP Kultura. 

Mroczny książę polskiego jazzu Najsławniejszy i najwyżej ceniony na świecie polski muzyk jazzowy opowiada o początkach polskiego jazzu, legendarnych koncertach i sesjach nagraniowych, o wspaniałych muzykach, z którymi miał okazję współpracować. Razem z trębaczem zaglądamy w nuty, za kulisy i w głąb jego własnej duszy. Idziemy drogą, która zaprowadziła go na szczyty plebiscytów w najlepszych jazzowych periodykach świata, oraz ścieżką wiodącą wprost na dno. Wraz ze Stańką poznajemy podziemny świat ćpunów, dilerów i szaleństwa, by przekonać się, jak po latach w nim spędzonych można powrócić do rzeczywistości. Dopełnieniem opowieści o muzyce i życiu są barwne reprodukcje niezwykle oryginalnych szkiców kompozycji i liczne, często niepublikowane wcześniej, fotografie. 

Wydawca: Wydawnictwo Literackie

2 komentarze:

 1. Chciałbym mówić płynnie po polsku, więc może to przeczytać. Uwielbiam grać trąbka Tomasza Stańki, a także korzystać z Twojego bloga. Pozdrowienia z Australii.

  TRANSLACJA
  I wish I could speak fluent Polish so I could read this. I love Tomasz Stanko's trumpet playing and also enjoy your blog. Greetings from Australia.

  OdpowiedzUsuń
 2. I am very happy that the blog has so much interest around the world;) Polish Jazz is great music, and I want to promote it globally. Greatz from Poland!

  Bardzo się cieszę, że blog ma tak duże zainteresowanie na całym świecie;) Polski Jazz to wspaniała muzyka, i ja chcę go promować globalnie.

  OdpowiedzUsuń