piątek, 21 września 2012

Jerzy Milian podpisał umowę wydawniczą z GAD Records

JERZY MILIAN NA PŁYTACH CD. 
 GAD RECORDS WYDAJE SERIĘ NIEPUBLIKOWANYCH NAGRAŃ 
GAD Records podpisał umowę na wydanie serii płyt z niepublikowanymi, nieznanymi wcześniej nagraniami Jerzego Miliana. Pierwsze wydawnictwo serii, „When Where Why”, ukaże się już w październiku.

 Jerzy Milian to żywa legenda polskiej muzyki. Współpracownik takich gwiazd, jak Krzysztof Komeda czy Jan Ptaszyn Wróblewski. Najwybitniejszy polski wibrafonista, który w 1969 roku nagrał poszukiwany dzisiaj album "Bazaar". Przez ćwierć wieku prowadził w Katowicach Orkiestrę Rozrywkową PRiTV, której nagrania były wykorzystywane przez wiele lat w BBC. Dzisiaj jego winylowe płyty osiągają wysokie ceny, a sam Milian uważany jest za ikonę polskiego jazzu. 

Wydane dotąd płyty artysty prezentują jedynie niewielki wycinek jego twórczości. Kiedy zdecydowaliśmy się naprawić ten stan rzeczy, udało nam się dotrzeć do kilkunastu godzin fascynujących materiałów. W porozumieniu z Jerzym Milianem postanowiliśmy wydać najciekawsze z nich. W serii „Milian Tapes” znajdą się nagrania dokumentujące współpracę artysty z orkiestrami radiowymi z NRD i Belgii, big-bandem Gustava Broma, a także liczne nagrania dokonane w Polsce. Nie będą zawiedzeni także fani kultowego tria Jerzego Miliana (z Jackiem Bednarkiem i Grzegorzem Gierłowskim) oraz katowickiej Orkiestry Rozrywkowej PRiTV. Jestem pełen nadziei, że oddałem te taśmy w dobre ręce – mówił Milian w niedawnej rozmowie z serwisem MeaKultura. Serię uzupełni książka ze wspomnieniami artysty.

 W październiku, jako pierwsza pozycja serii, ukaże się płyta „When Where Why”, dokumentująca współpracę ze wschodnioniemieckim big-bandem Güntera Gollascha. Na płytę trafi piętnaście porywających utworów. To wciąż jest jazz, lecz taki, do którego można tańczyć – mówi Milian. Starannie zremasterowanemu materiałowi towarzyszy książeczka z obszernym szkicem (po polsku i angielsku) oraz nieznanymi zdjęciami z archiwum Marka Karewicza. 

Tych, którzy nie lubią czekać, zapraszamy już dzisiaj do serwisu Soundcloud, gdzie można posłuchać kilku fragmentów z przygotowywanych „Milian Tapes”, zestawionych w krótki mix. Już niebawem podzielimy się szczegółami dotyczącymi „When Where Why” oraz... jeszcze jednej płyty innego polskiego jazzmana, która powróci w wydaniu CD ponad cztery dekady po swoim nagraniu.

Poniżej Promo Sampler:::

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz